twitter

27 Mart 2015 Cuma

Milli ! Takım


Milli takım araları artık birçok futbolsever için çabucak geçmesi istenen günler olarak algılanıyor. Hele de bizimkisi gibi bir milli takıma sahipseniz... Milli kelime anlamı olarak milletle ilgili, millete özgü anlamlarına geliyor. Bizim Milli takımımızın maalesef artık millete özgü bir yanı kalmadı.

Milli heyecanımızın da futbol sevgimiz gibi hem kendimiz hem de global ölçekte “overrated” değerinden fazla görüldüğü kanaatindeyim. Milli maçlara tek tip formayla gitme becerimizin bir türlü gelişememesi de bunun en basit örneğidir. Ülkemizde tararfarlık milli takımdan önce geliyor olsa gerek tuttuğumuz takımın formasını giyerek milli maça gitmek daha cazip geliyor. Ama televizyonda Hollanda’yı turuncu ağırlıklı tribünler önünde izlerken de bakın adamlar yapıyor demekten de kendimizi alamıyoruz.

Hollanda maçı öncesi çağrılan aday kadroda öyle isimler var ki değil milli takım kendi takımlarında bile oynamaları soru işareti. Hangi kriterlere göre kimler tarafından seçiliyor bilinmez ama kaybolan milli heyecanı geri getirecek oyuncu grubunun bu aday kadro olmadığı düşüncesindeyim. Olası bir Hollanda galibiyeti de bu fikrimi değiştirmeyecek.

Oyuncu bazında tabii ki kim seçilirse seçilsin bu isim neden alınmadı diye bir tartışma yapılacak ama öyle fahiş öyle enteresan seçimler yapılıyor ki insan seçimlerdeki adaleti sorgulamadan edemiyor. Şu an Türkiye’nin tartışmasız en iyi yerli stoperi olan Egemen’in kadroda dahi olmayışı büyük bir skandaldır. Egemen’in yerine alınan oyuncular kendi takımlarında bile kimi zaman ilk tercih olmazken bu seçime akıl erdirmek mümkün değildir. Bir Galatasaray taraftarı olarak Hakan Balta, Hamit Altıntop, Umut Bulut gibi isimlerin milli takımı hak edecek hangi performansı hangi maçta sergilediğini merak ediyorum. Özellikle Hakan Balta’nın son Kasımpaşa maçında teknik yetersizliğinin ve yavaşlığının kabak gibi ortaya çıkmasına rağmen milli takıma alınması fiyaskodur.

Mert Günok Fenerbahçe’de Volkan’ın yedeğiyken nasıl oluyor da Milli takıma Mert çağrılırken Volkan çağrılmıyor. Sebep davranış bozukluğu ise Gökhan Töre ve Emre Belözoğlu’nun takımda işi ne? Ömer Toprak saldırıya maruz kaldığı için mi cezalandırılıyor ? Nadir Çiftçi sakatlığı olmadığı zaman Umut Bulut'tan kötü mü yoksa formsuz mu? Muhammed Demir ne zaman bu kadronun bir parçası olabilecek?

Her dönemde Milli Takım kadroları tartışma konusu olmuş dışarıda kalan iyi oyuncuların haksızlığa uğradığı konuşulmuştur. Tayfun’un 2002 Dünya Kupası kadrosunda olmayışı sonrası yaptığı telefon bağlantısındaki üzüntüsünü paylaşmamak olmaz ama bu dönemde yaşanılan süreç tamimiyle anlamsız ve adaletsizdir.

Hak edenin formayı aldığı, hatır gönül işlerinin bir kenara bırakıldığı bir Milli takımı kendi takımının formasıyla da olsa tüm Türkiye’nin destekleyeceği düşüncesindeyim. Ama bu düzen içinde kendi Milli oyuncusunu ıslıklayan seyircileri görmeye devam edeceğiz gibi gözüküyor. Başarı bekleyenler içinse; “Adaletin olmadığı yerde başarı olmaz”Hiç yorum yok:

Yorum Gönder