twitter

30 Nisan 2015 Perşembe

Manny Pacquiao vs Floyd Mayweather Jr. / Galli Hoca vs Irish HocaBoks, benim için son döneme kadar her Türk genci gibi Muhammed Ali, Mike Tyson ve Rocky serisi üçgeninde geçen bir mevzuuydu. Tyson ve Sinan Şamil Sam sebebiyle zaman zaman ağır siklet karşılaşmalarını seyretsem de boks konusunda kendime gayet vasat bir izleyiciyim diyebilirim.
Kadim dostum KH. Fadiga’nın STSL, TBL, Premier Lig, Nba, Euroleague, Wimbledon  ve bilumum spor organizasyonları yetmezmiş gibi Bilgehan Demir ile cumartesi boks/ kick boks gecelerine beni de dahil etmesiyle kendimi bir anda Badr Hari’ler ve Floyd Mayweather’ların içinde buldum. Birkaç haftalık seans sonrası olay kafamda şekillendi. Sonrasında sporu sevmek için kendime kahramanlar ve destekleyeceğim adamlar buldum. Favori kickbokscum Fas’lı şişman adam İsmail Lazaar ve favori boksörüm Filipin’li efsane MannyPacquiao oldu.

Aslında boksun ağır siklet hariç izlenmeye değmez olduğunu düşünüyordum ta ki Manny Pacquiao ile tanışıncaya kadar. Kendisi yeni takip edilmeye başlanan bir sporda kahraman olarak benimseyebileceğiniz kişinin tüm özelliklerine haiz. Boks gecelerinin müdavimi KhFadiga ise Manny Pacqiao’nun can düşmanı kötü adam Floyd Mayweather Jr hayranı kendini bilmez bir arkadaşımızdır bilginize...

Yıllardır kendi kulvarlarında dünyanın en iyisi olarak gösterilen iki boksörün 3 Mayıs’ta karşılaşacağını öğrenince tarihi anın anısına biz de bir maç yapmak istedik. Gerçekleşmemesi üzerine dahi onlarca makaleler yazılan Manny vs Money maçı için taraflarımızı seçtik. Bu seçimi yaparken de kendimize göre bazı sebeplerimiz oldu. Bu nedenler ışığında efsane maç öncesi  kendi sebeplerimizin geçerliliği üzerinden bir maç yaptık. Kazananı ise okuduktan sonra siz belirleyin.

Neden Manny Pacquiao/ Galli Hoca @trickylion


1-) Karakteri
Pacquiao ring içinde agresifliğinin aksine dışarıda melek gibi (Emre Belözoğluyla karıştırılmasın ringde agresif olmak iyi bir şeydir.) Yardım kuruluşlarına olan katkısı, Filipinler’de bir halk kahramanı gibi görülmesi, ülkesini düşünerek politika vasıtasıyla halka yardım etmek istemesi bizlere Pac Man taraftarı olmak için güzel nedenler sunmakta

2-) Dövüş Stili
Manny Floyd gibi bir namağlup değil hayatı boyunca yenilginin ne demek olduğunu küçük yaşlardan itibaren öğrenmiş yere düştüğünde nasıl kalkabileceğini yaşayarak tecrübe etmiş bir isim.  Manny kategorisinde Klitschko’la gibi fiziki üstünlüğe de sahip değil onun sahip olduğu şey hızı ve kocaman yüreği.. Yumruktan korkmuyor ve rakibinin sürekli üstüne gidiyor tıpkı taraftarlarının istediği gibi. Savunma üstadı Floyd’un aksine tam bir taramalı tüfek olan Pac Man Mike Tyson tarzı göze hoş gelen bir dövüşçü Money ise Lennox Lewis olarak nitelenebilir.

3-) Gösterişçi değil Mütevazı
Flyod Money Weather dünyanın en çok kazanan sporcusu olmasını insanların gözünün içine sokmakta bir sakınca görmüyor. Şiddeti fazla kaçırıp hapise düşebiliyor. Kendisini sanki haddiymiş gibi Muhammed Ali’den daha büyük görebiliyor. Vlad Klitschko’nun “ben hala kendimi eski ağır sikletşampiyonlarla karşılaştıramıyorum” açıklamasını düşünürsek Floyd’un saçmaladığını görebiliriz. MannyPacquiao kendisine gelen desteklere teşekkür ederek sakin tavrını koruyor.

4-) Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim
Manny Pacquiao son olarak gelmiş geçmiş en büyük boksör Muhammed Ali’nin de desteğini kazandı. Ali, Pac Man’in hayır işlerini takdir ettiğini Floyd’un bahisler ve gösteriş için para saçmasının tasvip edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca dövüş stili olarak da Pacquiao Ali’ye daha yakın. Floyd’un arkadaş çevresine baktığımızda ise daha çok Justin Bieber, Lil Wayne ve Kanya West tarzı adamları görüyoruz.

5-)Guardı inmiş adama yumruk atılır mı ?
Floyd Mayweather Ortiz maçında özür dilemeye gelen rakibinin yüzünün ortasına yumruğu attığında maçı kazanırken milyonları kaybetti. Bu milyonlar para değil insanların desteğiydi. Korunmasız adama vurmak bizim kültürümüzde pek hoş karşılanmaz. Manny tüm maçlarında adil dövüşmüştür. Hatta Bradley maçında hakemlerin adaletsizliğine ikinci maçta kendi adaletiyle karşılık vermiştir. Sıra Money’de
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neden Floyd Mayweather? Irısh Hoca / @cihan_tekinCumartesi gecesi yaklaşırken dostum Cihat ile o saatte ayakta kalma stratejileri üzerine konuşuyoruz. Heyecan dorukta, maçı kaçırmak boks sevdasına bir ihanet sayılır. Tarihin kült maçlarından biri değil belki, (çünkü savaş-dövüş kültürü genelde sosyolojik-siyasi bir background gerektirir) ama en çok beklenen maçlarından biri olabilir.

Benim desteklediğim tarafta undefeated, 5 siklette dünya ve sosyal medya şampiyonu, mütevazılıktan bir hayli uzak, Cristiano, JustinBieber ve birçok sosyetik ismin kankisi, darphane Floyd var. Cihat’ın Pacman sevdasını 8 siklette dünya şampiyonluğunun yanısıra klasik Türk romantizmiyle kısaca açıklayabiliriz, halk kahramanı olması, Floyd gibi gösterişçi bir adam olmaması ve ağzından eksik etmediği “Tanrı” kelimesi Pacman’i Cihat’a yakınlaştırmaya yeter. Kendisi de bu maçı kaybetse dahi 120 milyon kazanacak hatırlatalım. Ayrıca 1000’e yakın bileti de ailesi için tahsil etmiş durumda.(1000 bilet yanılmıyorsam 3 milyon$ civarı yapar.)

Floyd,Juan Manuel Marquez, MiguelCotto ve son olarak da 2007’de “Golden Boy” Oscar de la Hoya karşısında rüştünü ispatlamış tartışmasız bir şampiyon olsa da, Pacman’le karşılaşmaları belki de tarihte yerini efsaneler arasına tam anlamıyla sokmasını sağlayacak maç olacak. Muhtemelen de Floyd’un son maçı. Savunma sanatına gönül vermiş biri olarak Floyd’un oyun karakteri, zekası, kontraları ve oyun kontrolü tabii ki beni de büyülemiş durumda. Kemeri almak için onu yenmeniz gerek, ona vurmanız gerek ve Floyd bunun gerçekten farkında. Ona saldırırken belki de 4 5 kere düşünmek gerekiyor. En güçlü yanı rakibin atak dönüşünde attığı kontraları. Genellikle puan toplayıp, çok risk ve darbe almadan kazanmayı alışkanlık haline getirmiş bir isim. Bazı insanlar şampiyonlardan hızlı nakavtlar beklerken benim boksa bakışım bu şekilde. 

Karşımızda hızlı boks, beklenmedik yumruklar, hücum ekolü var. Pacman’in hızına yetişmek zor, maç gerçekten ortada görünüyor. Floyd için namağlup olmak tarihte hatırlanması için yeterli olabilir ancak gerçek bir efsane olabilmesi için kendi sikletinin en iyilerini yenmesi gerektiği de bir gerçek. Pacman’i yenmek bu açıdan da çok önemli bir fırsat. Aynı sikletin iki zıt boksörü, en iyiler karşı karşıya…


500 milyon dolarlık bir gece, bize düşen arkamıza yaslanıp sert kahveleri yanımıza alıp o tarihi dakikaların keyfini çıkarmak. Paranın gölgesindeki bu maçta benim favorim paraya tapan adam…Hiç yorum yok:

Yorum Gönder